Steve konyhája: "Kezdő vagyok, de főzni akarok"

A nagyvilág ízei, ahogy én szeretem! Az étkezés öröm! Ösztön és szenvedély, életszükséglet és élvezet, mely a születéstől a sírig elkísér." Brillant-Savarin

13rat600a.jpg

Babgulyás

dscn2185.jpg

Ehhez egy finom marhapötköltet készítünk, amit a 7. menüpont alatt már leírtam, azonban vigyázzunk, mert ha bográcsban készítjük a hagyma könnyen leég, ezért alacsony lángon kezdjük el a főzést, soha ne teljes lángon, mert megég a hagyma. Másik fontos dolog, hogy ne hagyjuk teljesen a pörköltet a zsirjára pirulni, mert hiába jó a bográcsunk, akkor is könnyen leéghet. Tehát picit lehet hígabb, mint a megszokott jó sűrű pörkölt.

A répát, gyökeret zellert vágjuk fel félkarikára vagy karikára.

A burgonyát kockázzuk fel.

A fejtett babot főzzük meg sós vízben, egy kevés babérlevelet hozzáadva.

Ha a hús majdnem puha akkor felengedjük kevés vízzel, s hozzáadjuk a zöldségeket. Amikor a zöldség félkemény, akkor jöhet a burgonya, s kis idő múlva a csipetke.

A csipetkét elég egszerű elkészíteni, mivel csak liszt, tojás, só és víz kell hozzá, s jó kemény tésztát gyúrunk, majd elkezdjük csípkedni, pl egy tálcára.

A végén még utoljára ízesítjük a levest sóval, borssal, köménnyel. Természetesen delikátot vagy vegetát is tehetünk a levesbe, de probáljuk meg ezeket elhagyni és a természetes ízekre törekedni.


Sóskaleves:

243278_1233150759_200x150.jpg

A sóskát megmossuk, felcsíkozzuk, majd hagymás zsíron puhára pároljuk, liszttel megszórjuk, majd felengedjük vízzel vagy csontlével. Sóval és cukorral ízesítjük. Majd pépesítjük, s visszatoljuk a gázra, majd betejfölözzük és ismét kiforraljuk.

Mivel a sóskaleves pürélevesnek számít, ezért pirított zsemlekocka illik hozzá, amit egyszerű elkészíteni, hisz a kockára szeletelt zsemlét, vagy kenyeret sütőbe szárazon megpiritjuk.  Gyakran szokták úgy is tálalni, hogy reszelt ementéli sajtot szórnak a tetejére, s szalamanderben megpirítják.

Erőleves:

Ezt a levest különösen a téli hónapokban, járvány idején célszerű elkészíteni, hiszen a benne lévő zöldségeknek és vitaminoknak köszönhetően az influenza és más betegségek nem fognak ki rajtunk! :D

Hozzávalók:

Darált marhahús

Ritka marhacsont /nem tartalmaz csontvelőt/

szárnyasaprólék

répa, gyökér, zeller, karalábé, kelkáposzta

hagyma, fokhagyma, gomba

paradicsompüré, tojásfehérje

6l víz vagy csontlé

Elkészítése:

A vöröshagymát héjával együtt megmossuk és félbevágjuk, majd a tűrhely lapjára helyezzük és jól megpirítjuk. A gombát megtisztitjuk, felszeleteljük, esetleg a spóratartó lemezeket óvatosan kivágjuk.

A marhacsontot és a szárnyasaprólékot leforrázzuk. A zöldségeket megtisztitjuk, s felszeleteljük.

Első lépésként a tojásfehérjét kissé felverjük, hozzáadunk kevés paradicsompürét, a darált marhahúst, a zöldségeket, hagymát, gombát, szárnyasaprólékot és a csontot, valamint sót és egész borsot. Felöntjük csontlével vagy vízzel, s amíg fel nem forr, addig folyamatosan kevergetjük, mivel hamar odaéghet a tojásfehérje miatt. Majd tapasztalni fogjuk, hogy a tojásfehérje és a többi anyag is a leves tetején összefüggő réteget képez, azonban ez majd a forrás helyén idővel felszakad. Ha felforrt, takarékra vesszük a gázt, s 4-5 órán keresztül főzzük.

Ha ezzel megvagyunk a kész levest levesszük a tűzről, s kb 15 percig pihentetjük. Majd vizezett konyharuhán keresztül leszűrjük, s tetejéről a zsírt szalvéta vagy egy evőkanál segítségével eltávolítjuk.

Ha nem lenne kristálytiszta akkor kevés tojásfehérjét puha habbá verünk, s folyamatosan hozzákeverjük a levest, s forrásig folyamatosan keverjük. Majd pihentetjük ismét, s leszűrjük.

Gulyásleves:


A gulyás, közeli rokonaival, a pörkölttelés a paprikással szinte az egyedüli parasztételek, amelyeket a 19. században a polgári és a nemesi konyhában teljes mértékben létjogosultságot szereztek. Tulajdonképpen hungarikumnak számt még a halászlé is.  A gulyás külföldön is az egyik legnépszerűbb magyar eredetű étel.

 

Hozzávalók ( 6-10 személyre):

50 dkg marhahús
15 dkg vöröshagyma
1 kg tisztított burgonya
25 dkg zöldpaprika
10 dkg paradicsom
6 dkg
zsír
2 dkg pirospaprika
1 gerezd fokhagyma
köménymag

- Először is a zsirt felforrósitjuk száraz lábasban!! Természetesen napraforgóolaj is megteszi.

-  A vörös hagymát finomra vágjuk, s a felhevített zsirba megfonnyasszuk. Nem árt ilyenkor ha robbantjuk a hagymát, vagyis kis sóval megszorjuk, s igy jobban megfonnyad, azonban mivel nedvességet ereszt a so miatt, ezért hamarabb oda is ég, tehát figyeljünk rá. Majd lehúzzuk a tűzről, s hozzákeverjük a tűzpiros fűszerpaprikát, kissé elkeverjük benne, s felöntjük egy kevéss vizzel, majd visszatoljuk a tűzre, s zsirjára piritjuk.

- Ezek után hozzátesszük a kockára vágott paradicsomot, paprikát vagy lecsot. Hozzátesszük a kockára vágott húst, s nem öntjük fel vizzel!! Ha igazán jól csináltuk akkor egyáltalán nem kell hozzá viz, vagy csak nagyon kevés. Fontos hogy ha paprika akkor már legyen csípős , tehát ebben az esetben a bors, mint olyan teljesen elhagyható. Azonban ha lecsot használunk akkor borsot használhatunk , de csak módjával. Sózzuk, köménnyel ízesítjük, esetleg delikátot is tehetünk bele.

- Amikor már teljesen puha a hús akkor adom hozzá a kockára vágott burgonyát, felengedem vizzel vagy csontlével, s végül a legvégén a csipetkét belefőzöm.   / csipetke: liszt, tojás, viz, só/

lebbencsleves_013_copy.jpg

 Az első lépés, hogy a lebbencstésztát vagy egy serpenyőben szárazon, tehát zsiradék nélkül megpiritjuk, vagy egyszerűen betoljuk a sütőbe, s néha belekeverünk.

A felkockázott szalonnának kisütöm a zsírját, pörcösre pirítom. Amikor már épp elég zsír kisült, a hagymát is csatlakoztatom, hadd piruljon az is. Majd pirospaprikát elkeverek benne, természetesen a tűzről levéve, majd felöntöm vízzel, s zsírjára pirítom. Azonnal hozzáadom a kockára vágott burgonyát, felöntöm vízzel vagy csontlével, s hozzáadom a tésztát is. Sózom, borsozom.

 Tárkonyos Raguleves:

tarkonyos.jpg

Hozzávalók:

pulyka vagy borjúhús

répa, gyökér, zeller

zöldborsó, gomba

tejföl, liszt -> a habaráshoz

paradicsompüré

vöröshagyma

Elkészítés:

- A finomra vágott vöröshagymát olajon megfonnyasszuk, fokhagymát is teszünk bele, majd hozzákeverünk egy kevés paradicsompürét. Azért paradicsompürét, mert igy a levesnek sokkal szebb színe lessz a végén.

- Majd hozzáadjuk a kockára vágott húst, s nem öntjük fel, hagyjuk hogy saját levében párolodjon. Sózzuk, borsozzuk. Ha a levét lefőtte volna, akkor természetesen vizzel pótoljuk a folyadékveszteséget, nehogy leégjen a pörkölt. Amikor teljesen puha a hus akkor lekapcsoljuk, s megvárjuk amig megjelenik a tetején egy zsirréteg!! Nem kell rá sokat várni! Ezek után megszórjuk liszttel, s hagyjuk, s nem kevergetjük!!!

- Miközben a pörkölt puhul a répát, gyökeret, zellert kockára vágjuk s feltesszük főni, s ha megpuhult, majd ezzel öntjük fel a ragulevest.

-  A másik lehetőség hogy egyszerűen ha a lisztet már elkevertük a pörköltön, akkor betejfölözzük,teszünk hozzá mustárt is! Utána tesszük hozzá a kockára darabolt zöldségeket,zöldborsót, gombát, s felengedjük vizzel. Megszórjuk delikáttal, sóval, borssal ízlés szerint, s ha felforrt rászorjuk a tárkonyt! Ha még pikánsabbá szeretnénk tenni, akkor ezt citromlé hozzáadásával érhetjük el.

Olasz zöldségleves ( Minestra):

Hozzávalók:

császárszalonna      ( nem sok: kb 0.15 kg)

vöröshagyma, paradicsompüré

petrezselyem, répa, gyökér, zeller, karalábé, kelkáposzta, burgonya

risz, spagetti

csontlé vagy víz

Elkészítés:

A császárszalonnát apro kockára vágjuk, s kiolvasszuk a zsirját, majd hozzáadjuk az apro kockára vágott hagymát, elkeverünk benne egy kis paradicsompürét, s hozzáadjuk a julienne-re vágott zöldégeket, vagyis vékony csíkokra. Puhára párolom gyakori kevergetéssel, sózom, borsozom, megszórjuk kevés petrezselyemmel, majd felöntjük vizzel vagy csontlével.

A betét külön kifőzött rizs és apróra tördelt spagetti!!!!!!!!!

Külön reszelt parmezánsajtot is adhatunk hozzá.

Frankfúrti leves:

dscn1563.jpg

 Először is le kell szögezni, hogy a Frankfúrti levesbe eredetileg nem kell burgonya, azonban elképzelhetetlen lenne manapság nélküle!!!

A vörös hagymát apró kockára vágom, s zsíron vagy olajon üvegesre pirítjuk. Fokhagymát adok hozzá. Hozzáadom a szeletekre vágott kelkáposztát, só, bors, majoranna. Felengedem vizzel vagy csontlével, hozzáteszem a burgonyát.

Zsemleszínű rántás készítek hozzá: Felhevített, de nem forró olajban a lisztet szemleszínűre piritom, felengedem hideg vizzel, majd berántom a levest.

Majd behabarom: Lisztet és tejfölt csomómentesre keverek, majd a levesünk levéből hozzákeverek keveset és ujból elkeverem, mindaddig amig kb azonos hőmérsékletet nem kapok. Ez lenne a hőkiegyenlítés amire azért van szükség hogy a tejföl ne kapja össze a levesünket.

A virslit kevés zsirban vagy olajban megpiritom és a leveshez adom.

Újházy tyúkhúsleves

 Hozzávalók:

tyúk kb 2 db

répa, gyökér, zeller

vöröshagyma

egész bors, só, delikat

zöldborsó

gomba

karfiol

cérnametélt

kb 6l víz

Elkészítés:

A tyúkot nem szükséges leforrázni, én már langyos vízbe feltenném főni. Majd ha habzik, akkor szűrőkanál segítségével lehabozzuk. Majd megsózzuk, ennek hatására ismét habozni fog a levesünk. Amikor lehaboztuk teljesen a levesünket akkor zöldségeljük be. Én így szoktam csinálni. :) Jó ízt ad a levesnek, ha teszünk bele gombafejeket is paprikát paradicsomot, burgonyát, egész hagymát, kelkáposztát.

Hozzáadom az egész borsot, sót, kevés delikátot.

A zöldborsót, gombát és karfiolt puhára főzzük.

Cérnametéltet kifőzzük forrásban lévő vízben, amibe kevés sót teszünk.

Majd tálalásnál szürőkanállal a leves leszürjük.

  A húst negyedekbe daraboljuk, erre helyezzük rá a juliennre, vagyis vékony csíkokra vágott zöldségeket, gombát zöldborsót, karfiolt, s a tésztát, s utána öntjük rá a forró levest.

Ha csészébe tálaljuk, akkor a kissebb adag miatt a húst kiscontozzuk, s a zöldségekhez hasonlóan csíkokra vágjuk. Majd megszorjuk kevés petrezselyemmel.

Köretként petrezselymes burgonyát adunk, vagy paradicsommártást /mártások menü/ vagy ecetes tormát.

Pethes leves

Ezt a levest Tarján Vilmos készítette Pethes Imre színművész emlékére.

Hozzávalók:

Marhafartő 1,5 kg

marhacsontvelő kb 0,4 kg

répa, gyökér, zeller, karalábé, kelkáposzta

so, egész bors, hagyma, fokhagyma,

delikat

ecetes torma

finom metélt

Elkészítés:

Ugyanúgy készítjük el, akár egy húslevest, de mielőtt elkészülne, ujjnyi vastagra szeletelt csontvelőt adunk hozzá, amit óvatosan lereszeltünk!! Sóba mártjuk mindkét végét, s készre főzzük.

A cérnametéltet megfőzzük.

Tálaláskor először a szép szeletekre vágott marhafartőt, cérnametéltet, majd a hasábokra vágott zöldégeket, a csontvelőkarikákat, s rámerjük a levest. Metélőhagymával díszítjük. A csontból egy-két ütéssel kijön a velő.

Külön piritost, vagy zsemleszeleteket adunk hozzá, s külön mártásos csészében pedig ecetes tormát. Kell hozzá só, bors, pirospaprika az ízesítéshez.

Kis Húsfazék:

A lényege az, hogy marhahúsból és tyúkhúsbol készítjük, de csak félig főzzük meg, majd sütőben készítjük el a levest.

Hozzávalók:

marhahús-fartő 1 kg

tyúk 1 db kb 1 kg

velős csont

répa, gyökér, zeller, karalábé, kelkáposzta

só, egész bors, őrölt bors, delikat,

zöldboró, gomba, karfiol

Elkészítés:

Tulajdonképpen ugyanúgy készítjük el, mint egy húslvest, tehát a húst feltesszük főni, majd lehabozzu, sózzuk, ismétl lehabozzuk, majd bezöldségeljük. Só, egész bors, delikat. A lényeg az, hogy csak félig főzzük puhára a hozzávalókat.

Majd felszeleteljük a tyúkhúst és a marhahúst, hasábokra vágjuk a répát, gyökeret, zellert, kelkáposztát, s ebben a sorrendbe tesszük tűzálló tálba. Lefedjük, Tepsibe tesszük, s kb 2-4 orán át sütőben elkészítjük, s ebben a tálban tálaljuk.

Külön zsemleszeleteket megkendjük forró velővel, amit kevés sóval és borssal ízesítünk.

Palócleves:

Jó pörköltöt készítünk, közben a zöldbabot és a burgonyát akár egy edényben puhára főzzük.

A hagymát kevés olajban megfonnyasztom, lehúzom a tűzről,  pirospaprikát adok hozzá, elkeverem, s kevés vízzel felöntöm, majd megvárom míg a zsírjára lepirul. Adok hozzá lecsot, vagy paprikát és paradicsomot. Hozzáadom a húst, ami eredetileg ürühús. Amikor puha leveszem a tűzről pihentetem. Majd ha már látom rajta a szírréteget akkor megszorom liszttel. Nem keverem el, hagyom, hogy magától ülepedjen le, s csak utna keverem el!

Visszahúzom a tűzre, tejfölt keverek bele, majd a levével együtt mehet bele a zöldbab és a burgonya.

Sóval, borssal, köménnyel, delikátta, s kevés mustáral vagy citromlével ízesítem.

Erdélyi fokhagymaleves:

Hozzávalók:

40 dkb sertéscomb

4 gerezd fokhagyma

só, bors, citromhéj, ecet

tejföl, liszt

Elkészítés:

A húst csíkokra vágom, s zsiradékban hirtelen kisütöm. Hozzáadjuk a zúzott, vagy apróra vágott fokhagymát, s felengedem vízzel, s teljesen puhára főzzük. Só, kevés cukor, citromhéj, nagyon kevés ecet. Majd behabarom, s kiforarlom. Ha szükséges újból ízesítem.

Spárgakrémleves majorannás köményes kifliszeletekkel:

10292392.jpg

A fejeket levágjuk, s kevés csontlében puhára főzzük, ugyanis ez lessz a betét. A többi részt kb 2-2,5 cm hosszúságúra vágjuk, s vajban elkezdjük párolni. Majd megszórjuk liszttel, s felengedjük tejjel. Majd ha puha és kiforrt, akkor lekapcsoluk a gázt. Nyugodtan főzzük szét, mert át kell törni!!! Az áttörést szűrő segítségével, vagy botmixerrel végezzük. Ízesítjük sóval, fehérborssal, 2ek fehér borral, kevés cukorral.

Legírozzuk: kb 2-3 dl főzőtejszín, s 2-3 db tojássárgáját elkeverek, s a leveshez adjuk.Ezután már nem forraljuk.

Montírozzuk: Vajdarabkákat szórunk a tetejére.

Betét: Majorannás köményes kifliszeletek: Serpenyőben nagyon kevés olivaolajjal mindkét oldalukat megpiritjuk, majd az olivaolajhoz kevés fokhagymát, fehér borsot, köményt és majorannát adunk, s a kifliszeleteket átforgatjuk, majd két három darabot a leves tetejére helyezünk.

Fokhagymakrémleves:

l1030178_165127761.png

Kevés vajon hagymát dinsztelünk. Tulajdonképpen mind1 milyenre vágjuk, mert úgyis a végén pépesítjük. pucolva kb 2,5 dkg fokhagymát nyomunk bele, kevés lisztet keverünk hozzá, kb 2 evőkanállal, s felengedjük vízzel vagy levessel. Ha vízzel engedtük fel, dobhatunk bele zöldségkockát is. Fűszerezzük sóval, fehér borssal, delikáttal de mértékkel, s kevés szerecsendióval is. Majd ha kiforrt áttörjük. Nem tesszük vissza a gázra! Legírozzuk, montírozzuk, mivel krémlevesről van szó.

Kakasleves gazdagon parajos grízgombóccal

kakasleves_gazdagon_parajos_grizgaluskaval.jpg









Weblap látogatottság számláló:

Mai: 56
Tegnapi: 26
Heti: 123
Havi: 404
Össz.: 271 577

Látogatottság növelés
Oldal: 2 Levesek
Steve konyhája: "Kezdő vagyok, de főzni akarok" - © 2008 - 2024 - szakacs.hupont.hu

A Hupont.hu weboldal szerkesztő segítségével készült. Itt Önnek is lehetséges a weboldal készítés.

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »