Angolos főzelék:
A lényege hogy sós vizben megfőzzük a feldarabolt pl zöldbabot, majd még melegen vajdarabkákat helyezünk a tetejére, amik a főzelékre olvadnak. A főzelék így kellemes ízű, és illatú lessz. Önmagában természetesen nem sok értelme van, ugyanis ez egy köret. Éppen azért mutatom be a franciás és lengyeles főzeléklel együtt, mert a Párizsi körítés egy fontos összetevői.
Franciás főzelék:
Abban különbözik az angolos főzeléktől, hogy a darabolt főzeléket, pl répát, csak félig főzzük puhára, majd vajban pároljuk puhára. Batonokra daraboljuk, vagyis hasábokra!! So, bors petrezselyemzöld. A párizsi és a tavaszi körítés fontos összetevője.
Lengyeles főzelék:
Az angolos főzelékekhez hasonlóan puhára főzzük sós vizben, majd előmelegített tálra helyezzük, s vajban piritott zsemlemorzsát hintünk rá. Fontos, hogy a piritott morzsát is sózzuk meg. Tulajdonképpen teljesen ugyanaz, mint amit amibe a szilvásgombócot forgatjuk. A párizsi körítés fontos összetevője.
Különleges főzelékek:
Párolt káposzta:
A fejes kápozsta sérült leveleit eltávolítjuk. Félbevágjuk, majd a torzsáját mindkét félből kivágjuk. Majd egy éles késsel vékony metéltekre vágjuk a káposztát, de akár le is gyalulhatjuk. Ezután a káposztát sózzuk, s kb fél óra állás után kicsavarjuk.
Majd egy lábasban zsírt melegítünk. Hozzáadjuk a cukrot, kb 4 evőkanállal 3 kg káposztához. Aranysárgára pirítjuk, majd hozzáadjuk a szeletekre vágott vöröshagymát, s gyorsan elkeverjük, majd hozzáadjuk a köménymagot. A köménymag elég hamar elkezd pirulni, tehát azonnal hozzáadjuk a kicsavart káposztát, s ezek után lassan és egyenletesen, gyakori kevergetéssel puhára pároljuk. Majd hozzáadjuk az ecetet: 10%-os ecetből 3 kg káposztához elég egy evőkanál!
Ízében harmonizáljon a cukor, kömény és az ecet. Sertéssülthöz, liba- és kacsasülthöz ajánlom.
Pezsgős káposzta:
Párolt káposztát készítünk, de kevesebb ecettel, kb fél evőkanál 10/-os ecet elegendő. Majd a végén 3kg káposztához számítva 2 dl száraz pezsgőt öntünk.
A pezsgős káposztát ropogós malacsülthöz adjuk köretként.
Párolt káposzta almával:
Párolt káposztát készítünk. 3kg-4ek cukor-1ek 10%-os ecet. A végén a káposzta párolását cikkekre vágott borízű almával fejezzük be.
Párolt gyöngyhagyma:
2 kg gyöngyhagyma-2 ek cukor-4 dkg vaj és 4 ek olaj .
A megmosott gyöngyhagymát aranysárgára pároljuk, a vaj-étolaj-piritott cukor keverékében, s kevés köménymagot is adunk hozzá, ízesítjük még sóval, borssal. Túl puhára ne pároljuk!!!
Párizsi körítés:
Angolos-, Lengyeles-, Francia főzelék,
bő zsirban sült burgonyaköret: pl - szalmaburgonya, amihez a burgonyát julienne-re vagyis nagyon vékony csíkokra vágjuk, s olajban kisütjük. - mogyoróburgonya: karalábévájó segítségével golyókat vájunk, s kisütjük. stb..
bundázás: pl gomba, cukkini stb...
sonkás rizs
Tavaszi körítés:
A lényege hogy minél több zöldséget készítsek el kb 6-7 félét franciásan.
PL: - A répát batonokra, hasábokra szeletelem,
- a karfiolt rózsáira szedem
- a zöldbabot és a csirágot /spárga/2-2 cm-es darabokra szeletelem
- a szeletelt gombát vajon megpiritom soval, borssal,petrezselyemmel
- a kelbimbo külső leveleit eltávolítom, s leforrázom.
- zöldborsó
A zöldségeket mint sós vizben majdnem puhára főzzük, majd a piritott gombához adjuk, s könnyedén összerázzuk vigyázva, nehogy összetörjön. Tálaláskor finomra vágot petrezselyemzöldet hintek rá.
Zöld köret:
Ehhez szükség van zöldbabra, zöldborsóra, zöldcsirágra, parajra, kelbimbora és brokkolira, amit franciásan készítünk el, s fontos, hogy külön-külön, s tálaláskor is külön-külön ízlésesen tálaljuk.
Virágáruslány-köret:
- Ehhez szükségünk van karalábévájóra, amivel gömböket szúrunk ki a répából, gyökérből és zellerből, burgonyából.
- 2-2 cm-es darabokra szeleteljük a zöldbabot és a csirágot
- zöldborsó
- karfiol
Mindezeket franciásan elkészítjük.
Készítünk egy tojásos burgonyapépet:
A burgonyát felszeleteljük, tulajdonképpen mindegy, hogy hogyan, mivel miután sós vizben teljesen puhára főztük, s leszűrtük, úgyis át fogjuk törni. Adunk hozzá tojássárgáját, sózzuk és szerecsendióval ízesítjük.
Ebből egy kosarat kell készíteni amit legegszerűben ugy tehetünk meg, hogy egy szűrőbe vékonyan szétkenjük, majd forró olajban megsütjük, hogy legyen tartása is, s a főzelékeket ebbe tesszük bele. :)
Tésztából készíthető köretek:
Galuska: Kb egy kg liszthez teszünk 4 db tojást, sót, kevés vizet, s összedolgozzuk, de nem szabad csomómentesre kikeverni. Ne legyen túl híg, de ne is legyen belőle csipetke! :) Egy sűrű masszát kell kapni, amit forrásban lévő vízbe kell szaggatni. Majd leszűrjük, s kevés olajat ráöntünk, nehogy összeragadjon a tészta.
Zsemlegombóc: Én úgy szoktam csinálni, hogy 10 db zsemléhez 5-6 tojás, 50-60 dkg liszt. A tojásokat felütjük, s kevés vizzel elkeverjük. Sózzuk borsozzuk. A zsemléket felkockázzuk , s tepsiben aranysárgára piritjuk. Hagymát kevés zsíron aranysárgára piritjuk, s kevés petrezselymet is keverünk hozzá. Ezt mind egy keverőtálban összedolgozzuk, s forrásban lévő vízbe kis gombócokat teszünk. Általában vadas ételekhez adják, savanyú tüdőhöz.
Tarhonya: A tarhonyát zsíron aranysárgára piritjuk, de közbe a súlyához viszonyítva kétszeres mennyiségű sós vizet forralunk. Akárcsak a rizsnél. Kevés finomra vágott vöröshagymát is teszek hozzá, s azzal is piritom egy ideig, majd kevés pirospaprikát keverek el benne, s hozzáöntöm a forrásban lévő vizet. Hagyjuk hogy kiforrjon. Eredetileg ezután le kell fedni, s sütőben kell készre párolni. Azonban legkönnyebb ha takarékra vesszük a gázt, s hagyjuk párolodni. Ha a levét lefőtte akkor kapcsoljuk le, s hagyjuk a fedőt rajta, had puhuljon meg rendesen.
Burgonyagombóc: A burgonyákat héjában főzzük meg, majd meghámozzuk, áttörjök. Teszünk hozzá tojást, sót, kevés lisztet, s azonos nagyságú gombócokat formálunk belőle, s sós forrásban lévő vízben puhára főzzük.