Zöldborsófőzelék:
Ennek a főzeléknek a legegyszerübb elkésztési módja, ha vajban pároljuk a zöldborsót, ha fagyasztott, ha konzerves. A konzervet a levétől le kell szürni. Ha vajban megpároltuk a zöldborsót, meghintjük zöldpetrezselyemmel, liszttel, s felöntjük tejjel. Sóval, cukorral és delikáttal izesitjük. Ha felforrt, kész is a főzelék. Tükörtojással, sült virslivel, vagy fasirttal tálaljuk.
Ehhez hasonlóan készítjük el a finomfőzeléket, karfiolfőzeléket, a karalábéfőzeléket és a répafőzeléket is.
Tökfőzelék:
Szerintem a tökfőzelék legegyszerűbb módja ha csinálok egy pörköltalapot, vagyis olajat hevítek, a hagymát finomra vágom és megfonnyasztom rajta, lehúzom a tűzről, s hozzákeverem a fűszerpaprikát, elkeverem, s azonnal felöntöm vízzel. Nem várom meg hogy zsirjára piruljon azonnal hozzáteszem a legyalult besózott tököt, amit előtte kicsavartam. A sózással vigyázni kell, mert az egész ételt elronthatjuk már a legelején. Só, cukor, kapor, kevés ecet a végén!
Kevés vízzel felengedjük. Fontos hogy ne főzzük szét a tököt!!! Majd behabarjuk, vagyis először a tejfölt a lisztel csomómentesre keverjük, s a tököt folyamatosan hozzákeverjük, vagyis hőkiegyenlítek. Erre azért van szükség, mert enélkül valószínüleg összekapná a tejföl a főzeléket.
Vagdalt húsokhoz, sertéssülthöz, sertésszelethez adhatjuk.
Zöldbabfőzelék:
Én ezt is úgy késziteném hogy pörköltalapra teszem fel, fokhagymát is teszek bele, s igy teszem fel a zöldbabot főni, kevés sóval borssal és kaporral. A pörköltalap azért is jo, mert külön már igy nem szükséges a rántás. So, delikát, kevés cukor, s hiába nem kell hozzá, én babérlevelet, s kaprot is adok hozzá mindíg. Majd egyszerüen behabarom. A végén ha szükséges ecetet is tehetek hozzá.
Ha azonban vízbe tettem fel főni, akkor rántás is kell és habarás is. Ekkor zsemleszínű rántást készítek, amit félrehúzok hagyom hogy kissé kihüljün, ne legyen túl forró. Hozzáadom a fokhagymát, pirospaprikát, majd berántjuk a főzeléket.
Angolos főzelék:
A lényege hogy sós vizben megfőzzük a feldarabolt pl zöldbabot, majd még melegen vajdarabkákat helyezünk a tetejére, amik a főzelékre olvadnak. A főzelék így kellemes ízű, és illatú lessz. Önmagában természetesen nem sok értelme van, ugyanis ez egy köret. Éppen azért mutatom be a franciás és lengyeles főzeléklel együtt, mert a Párizsi körítés egy fontos összetevői.
Franciás főzelék:
Abban különbözik az angolos főzeléktől, hogy a darabolt főzeléket, pl répát, csak félig főzzük puhára, majd vajban pároljuk puhára. Batonokra daraboljuk, vagyis hasábokra!! So, bors petrezselyemzöld. A párizsi és a tavaszi körítés fontos összetevője.
Lengyeles főzelék:
Az angolos főzelékekhez hasonlóan puhára főzzük sós vizben, majd előmelegített tálra helyezzük, s vajban piritott zsemlemorzsát hintünk rá. Fontos, hogy a piritott morzsát is sózzuk meg. Tulajdonképpen teljesen ugyanaz, mint amit amibe a szilvásgombócot forgatjuk. A párizsi körítés fontos összetevője.
Kelkáposztafőzelék:
A kelkáposztát megmossuk, először félbe, majd negyedekbe szeleteljük, utána 2x2 cm-es darabokra vágjuk, s megmossuk hideg vizben. Közben az elején már forrni felteszek vizet, s ha felforrt a káposztát beleteszem. Ezt azért kell végezni, mert enélkül kesernyés ízű lenne, tehát leforrázom. Majd felteszem főni másik vízbe a káposztát a krumplival együtt. Azonban, ha a káposztát nem forrázzuk le, akkor várjunk, míg félig megpuhul, s utána adjuk hozzá b burgonyát.
Sóval, borssal, köménnyel ízesítem.
Majd ha minden összetevő puha akkor egy zsemleszínű rántással besűrítem, amihez vöröshagymát, fokahgymát, petrezselymet adok. Majd lehúzom a tüzről, kicsit várok, s hozzákeverem a tűzpiros fűszerpaprikát, felengedem vízzel és habverővel csomómentesre keverem. Azért kell kicsit várni, mert a forró rántásba a fűszerpaprika megméghet.
Lencsefőzelék:
Nos ezt is feltehetjük csontlében vagy füstöltlében főni. Fontos hogy a vizet ne sajnáljuk, mert elég sok vizet magába fog szívni, tehát úgy kellene a témát megoldani, hogy kb egy ujjnyival ellepje a lencsét a folyadék. Sóval, kevés cukorral, babérlevéllel, egész vöröshagymával teszem fel főni.
Ha puha a lencse és felforrt a főzelék akkor cukorral pirított barna rántást készítek, amihez pirospaprikát, hagymát és fokhagymát is teszek, amivel berántom a főzeléket.
De ha ezt az egészet nem akarom, akkor egyszerűen ezt is pörköltalapra teszem fel főni. Ettől ugyan be kell rántani a barna rántással, de igy legalább nem kell hozzákeverni ezt a sok dolgot :)
Majd ha újból kiforrt, akkor behabarom, s kevés mustárral, kevés ecettel ízesítem.
Paradicsomos káposzta húsgombóccal:
A fejes káposztát félbe, majd negyedekbe vágom, s vékony csíkokat szeletelek. Felengedem vízzel, de jobb, ha jó minőségű paradicsomlével!! sóval, köménnyel, kevés cukorral ízesítem. Adhatunk hozzá zellerzöldjét is.
Készíthetjük úgy is, hogy kevés hagymát olajon megfonnyasztunk hozzá, erre tesszük rá a káposztát, s utána önrjük fel.
A töltelékhez szintén szükség van hagymára amit olajon megfonnyasztottunk, sóra, borsra, pirospaprikára, rizsre, darált marhahúsra, s két tojásra, s kevés fokhagymára, majd a káposztával együtt teszem fel főni.
Majd készítek egy világos rántást, amihez ha vízzel öntöttem fel az ételt, akkor hozzákeverem a paradicsompürét, felengedem vízzel, s egyszerűen hozzáadom a főzelékhez.
A végén még ízesítem, azonban mindig minden főzelék ízesítésénél a fontos szabály, hogy semleges ízre törekedjünk, tehát ne legyen sós, se túl édes. Inkább mindig keveset adjunk hozzá, mert ha pl elsózzuk, vagy túl sok cukrot teszünk bele az kijavíthatatlan, vagy csak elég nehezen.
Szárazbabfőzelék.
Nos én ezt is feltenném pörköltalapra, de nem szükséges lepiritani. Azonnal engedjük fel vízzel. Teszünk hozzá egy- két fej vöröshagymát, fokhagymadarabokat, s a füstölt húst, babérlevelet. Ha a bab puha, akkor pedig berántjuk egy zsemleszínű rántással, amibe teszünk zúzott fokhagymát is. Sóval,, borssal, s kevés mustárral ízesítem.A végén kevés ecetet is tehetek hozzá. Ha tejfölözöm, akkor tejfölös babfőzeléket kapok.