Marhapörkölt
Zsírban finomra vágott vöröshagymát üvegesre piritunk. Ha megszórjuk sóval, akkor jobban összemegy, azonban vigyázzunk, mert hamar meg is ég! A tűzhelyről lehúzzuk, s beleszórjuk a fűszerpaprikát, elkeverjük, felengedjük vizzel, majd visszatoljuk a gázra. Ekkor zsirjára piritjuk. Valaki ilyenkor adja hozzá a kockára vágott paprikát, paradicsomot. Picivel több paprika, s kevesebb paradicsomra van szükség. Beletesszük a 3-4 dkg-os kockára vágott marhalábszárat. Nem adunk hozzá vizet még, mert hagyjuk, hogy levet eresszen, vagyis zsírjára piruljon, s csak ha szükséges akkor pótoljuk a szükséges mennyiségű vízzel, vagy csontlével. Sóval, köménnyel, fokhagymával, törött borssal ízesítjük.
Elvileg amikor a hús majdnem megpuhult akkor kell hozzáadni a kockára vágott paprikát, paradicsomot, s kevés paradicsompürét. De sokkal célszerűbb a pörköltalapra rátenni.
Körete: Tarhonya vagy petrezselymes burgonya
Pusztapörkölt:
Ugyanúgy készítjük el, mint a marhapörköltet, csak ha a hús majdnem megpuhult, akkor hozzáadjuk a cikkekre vágott burgonyát.
Pásztorhús:
Szalonnát apró kockákra vágjuk, s marhapörköltöt készítünk, s ha majdnem megpuhult a hús akkor hozzáadjuk a kockára vágott burgonyát, s szárazon aranysárgára piritott tarhonyát, a kellő mennyiségű vizet, s készre pároljuk.
A hátszint is akárcsak a bélszínt be kell pácolni egyszerű száraz pácban. Vagyis lehártyázzuk, majd borssal és mustárral bekenjük, s felöntjük olajjal.
Frissensütéssel készíthetünk:
Magas hátszínből:
rostélyost / cote de boeuf/ 1 adag 1 db 14-18 dkg
Lapos hátszínből:
hátszínszeletet /rumpsteak/ 1 adag 1 db 14-18 dkg
dupla hátszínszeletet /entrecote/ 1 adag 1db 28-36 dkg
Ki hogy szereti süthetjük:
Hagymás rostélyos:
Ehhez a pácból kiemeljük a magashátszínt, s 14-18 dkg-os darabot levágunk. Ez a rostélyos, amelyet kissé kiklopfolunk, inas részeit bevágdossuk. Meghintjük borssal és bekenjük mustárral. Ezután vagy alufóliába tekerjük, vagy porcelánedénybe, s hűtőbe tesszük, míg felhasználásra nem kerül. Majd bő zsiradékban megsütjük.
Lyoni hagyma: A vörös hagyma oldalából egy kis szeletet levágunk, hogy könnyen megálljon a vágódeszkán, majd szép vékony karikákat vágunk belőle. Meghintjük liszttel, majd forró olajban megsütjük.
Körete hasábburgonya, felé tesszük a rostélyost, s rá a hagymakarikákat ízlésesen.
Külön mártásos csészében pecsenyelevet adunk hozzá, amelyet abból a zsiradékból készítünk, amelyben a húst sütöttük. Kevés paradicsompürét keverünk hozzá, liszt, víz vagy alaplé. Só, bors.
Hátszínszelet Udvarmester módra
A sütése megegyezik a rostélyos sütésével, sőt ebből is egy adag olyan 14-18 dkg. Én ezt is nyitott szeleteléssel vágnám le, miután lecsöpögtettem az olajtól, majd még sütés előtt meghitnjük sóval, borssal és bekenjük mustárral, s sütjük ahogy szeretnénk.
A rostélyostól tulajdonképpen abban különbözik, hogy azt magashátszínből, ezt meg laposból vágjuk le, s ennek fűszervaj van a tetején és nem hagymakarikák. A fűszervajat mindig a hozzá tartozó ételhez megfelelően fűszerezzük.
A fûszervaj elkészítése: a vajat habosra keverjük, majd apróra vágott tárkonnyal és petrezselyemzölddel ízesítjük, hozzáadjuk a citromlevet és borsot, aztán simára kavarjuk a zúzott fokhagymával és Worchester szósszal, kevés mustárral. Alufóliába tekerve a felhasználásig mélyhûtőben tartjuk.
A körete hasábburgonya
pecsenyelé külön mártásoscsészében.
T-Bone-steak:
Ezt lapos hátszínből bélszínnel és csonttal együtt készítjük. Igazi amerikai-angol specialitás. A húsdarabot a csontos felére állítjuk, így egy fordított T betűt mutat, majd csontfűrésszel levágunk 60 dkg-os szeletet, ami kb 2,5 cm-es. Sózzuk, borsozzuk, s megsütjük bő zsiradékban.
Tálalás előtt lefejtjük a csontról, s a csontot zsemlekrutonokra helyezzük, s a felszeletelt hátszínt és bélszínt.
Párizsi körítés: angolos-lengyeles- és egy franciás főzelék, bő zsirban sült burgonya köret, rizsköret. / köretek menü/
béarni mártást készítünk hozzá, amit a mártásos menüben megtalálhattok.
Egészben Párolással:
A párolás azt jelenti, hogy valamilyen mártásban vagy rövid lében fedő alatt puhára pároljuk, hőkezeljük a húst.
A párolás időtartama függ a hús minőségétől és tömegétől.
Párolhatjuk:
- kockára vágva, vagy csíkokra /kb 1-1,5 óra/
- szeletekben /kb 1,5-2 óra/
- egészben /kb 3-4 óra/
A párolás előtt fontos az elősütés, amely hatására kéreg képződik a húson. Előtte sózzuk és az étel jellegének megfelelően fészerezzük, majd minden oldalát lisztbe forgatjuk, ez azért fontos, mert segíti a kéregképződést. Majd kevés forró zsiradékban minden oldalát előstüjük. Ez azért annyira fontos, mert a párolás során kevesebb íz-, és zamatanyag oldódik ki. Mérsékelt lángon végezzük, s ellenőrizzük mindig a folyadékveszteséget is.
Párolt marhahús gombával:
A marhahús amire szükségünk van ehhez az ételhez, az felsáv vagy gömbölyű felsáv, kb 1-1,5 kg. Egy vagy két darabban készítjük el.
1. Barna mártás készítünk /mártások menüpont/
2. Fűszerezzük a húst sóval, borssal, majd minden oldalát lisztbe forgatjuk, s elősütjük.
3. A párolását pedig barna mártásban végezzük.
4. Eközben a gombát szeletekre vágjuk, s forró zsiradékban finomra vágott vöröshagymán lehuzassuk. Sóval, borssal és petrezselyemmel ízesítjük.
5. Ha a hús puha, akkor kevés barna mártásban melegen tartjuk, a többit mártást kiforraljuk, s száraz barna rántással sűrítjük. A száraz rántás annyit jelent, hogy lisztet egy serpenyőben zsiradék nélkül szárazon barnára piritjuk a lisztet, s a mártáshoz adjuk. ->
6. Ezek után kiforraljuk, ízesítjük, majd átszűrjük. Lezsírozzuk, majd ujból kiforraljuk, s hozzáadjuk a pirított gombát.
7. A melegen tartott húst merőlegesen felszeleteljük, s a tálra helyezzük, úgy, hogy azok félig fedjék egymást, s átvonjuk a gombás barnamártással.
8. Külön párolt rizst adunk hozzá.
Stefánia Marhasült:
Ugyanúgy készítjük el, minta z előzőt, a különbség az, hogy a marhahúsunk, ami fehérpecsenye, azt felszúrjuk, s főtt tojással megtöltjük. Ugyanúgy meghintjük sóval borssal, s elősütjük kevés zsiradékban, majd készre pároljuk barna mártásban. Utána kevés mrátásban melegen tartjuk, a többit pedig száraz barna mártással sűrítjük. Kiforraljuk, majd tálalunk.
Külön tálalva rizsköretet adunk hozzá.
Vadas Marhasült vagy Párolt Marhahús Krémmártásban:
Hamis fartőből készítjük, kb 1,40 kg-ból. Sózzuk, borsozzuk, majd kevés forró zsiradékban minden oldalát megsütjük.
A visszamaradt zsiradékon szeletelt hagymát, karikára vágott répát, gyökeret, zellert, s a kristálycukor felét megpiritjuk.
Meghintjük liszttel, s felengedjük fehérborral és csontlével. Fűszerezzük: só, bors, kakukkfű, babérlevél, fokhagyma, reszelt citromhéj. Majd belehelyezzük a húst, s fedő alatt készre pároljuk. közben a folyadékveszteséget folyamatosan pótoljuk.
Majd ha kész akkor a húst kivesszük, s kevés húslevesben melegen tartjuk. A mártást betejfölözzük, de ha szükséges akkor behabarjuk/liszt, tejföl/. Kevés mustárt adunk hozzá, kiforraljuk, az ízeket beállítjuk.
Külön zsemlegombócot készítünk hozzá: 10 db zsömléhez adok 5-6 db tojást, fél kg lisztet. A zsemléket 1X1 cm-es kockákra daraboljuk, s sütőben aranysárgára piritjuk. A hagymát petrezselyemmel lehúzassuk.
A tojásokat felütjük, sózzuk, borsozzuk, kevés vizet adunk hozzá, s jól elkeverjük. Beletesszük a zsemleszeleteket, a piritott hagymát, a lisztet, s jól elkeverjük, majd forró vízben puhára főzzük.
Szeletben Párolt marhahúsételek:
Eszterházy Rostélyos vagy Tejfölös, zöldséges rostélyos:
Hasonlóan készül, mint a vadas marhasült. Magas hátszinből 14 dkg-os szeleteket vágunk, klopfoljuk, majd elősütjük felhevített zsiradékban.
Majd a visszamaradt zsiradékon kockára vágott hagymát fonnyasztunk, mad hozzáadjuk a metéltre vágott répát, gyökeret, zellert, cukorral megszorjuk, lisztezzük, s felengedjük fehérboral és csontlével, ebben puhára pároljuk a húst. Babérlevéllel, sóval, borsal, mustárral és kevés citromlével ízesítjük. Majd behabarjuk.
Külön kifőzött makarónit adunk hozzá.
Debreceni rostélyos:
Az előző ételhez hasonlóan a rostélyost elősütjük, majd a zsirjában egy nagyon jó pörköltalapot készítünk. Vagyis hagymát és fokhagymát piritunk, pirospaprikával megszórjuk, vízzel felöntjük, s hagyjuk had piruljon zsírjára. Majd lecsót adunk hozzá, sózzuk, borsozzuk, köménnyel ízesítjük, s kevés csontlét vagy vizet adunk hozzá, s ebben pároljuk puhára a húst. Ha ez megvan, akkor cikkekre vágott burgonyát adunk hozzá, s a tetejére tesszük a rostélyosokat és debrecenit, s puhára pároljuk.
Közben szalonnát zsírjára pirijuk egy serpenyőben, hozzáadjuk a karikára vágott debrecenit.
Tálaláskor először a rostélyost tesszük a tálra, rá a burgonyát, s a debrecenit, valamint a szalonnát.
Tálaláskor először a rostélyost tesszük a tálra, majd a mártást, s külön t álaljuk a makarónit.
Hortobágyi rostélyos:
Daragaluskát készítünk: kevés zsírt, 20 dkg búzadarát, s 2 tojást összegyúrunk, sózzuk, s kb 10 percig pihentetjük, majd forró levesbe szaggatjuk, s ebben is tartjuk melegen.
Az előzőekhez hasonlóan jó lecsos pörköltalapot készítünk, amit sózunk, s ha nem erős paprikát használtunk akkor borsozunk, s köménnyel is ízesítjük. Ebben puhára pároljuk a húst, majd tálaláskor először a húst, majd a lecsos, pörköltös mártást öntjük rá, s a daragaluskát.
Tokányok:
Borsos tokány:
A marhahús felcsíkozzuk. Hagymát piritunk, amelyet ha megfonnyadt kevés vízzel felöntjük, majd zsirjára piritjuk. A húst hozzáadjuk, sózzuk, borsozzuk, fokhagymával ízesítjük. Nem öntjük fel vízzel, hagyjuk had engedjen önmagából nedvet, majd ha szükséges pótoljuk a folyadékot. Ha már majdnem megpuhult akkor paradicsompürét elkeverjük benne, rozsdabarnára piritjuk, s felöntjük fehérborral és húslevessel. A végén ha szükséges utánízesítjük.
Gombás marhatokány:
Ugyanúgy készítjük mint a borsos tokányt, csak fokhagyma nélkül. A szeletelt gombát hagymás zsirban lehuzatunk, sozzuk, borsozzuk, petrezselyemmel átforgatjuk, majd a tokányhoz adjuk, s behabarjuk. Sóval, borssal, és majorannával ízesítjük. Köretként párolt rizs illik hozzá.
Erdélyi tokány:
A füstölt szalonnát felcsíkozzuk, s kiolvasszuk, majd leszűrjük, s a zsirjában hagymát fonnyasztunk. Ezután ugyanúgy készítjük el, mint a borsos tokányt, annyi különbséggel, hogy kakukkfüvet is adunk hozzá, s a végén a szalonnacsíkokat hozzákeverjük.
Körete puliszka: A legjobb elkészítési mód, ha forró tejben állandó keverés mellett főzzük meg a puliszkát. Sóval ízesítjük. Ízlés szerint lehet kemény, félkemény, puha.